چگونه یک ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم؟

تا به حال ماشین لباسشویی شما به طور صحیح لباس ها را تمیز می کرده است و شما حتی به فکر تعمیر ماشین لباسشویی خود نمی‌افتادید. اما ممکن است چند اتفاق رخ دهد. شاید ماشین لباسشویی از آب پر شده است، اما به خوبی تخلیه نمی شود. شاید تخلیه می شود، اما به درستی نمی چرخد و یا لباس ها به خوبی شسته نمی شوند. به طور خلاصه ماشین لباسشویی شما به خوبی گذشته کار نمی کند و یا کاملاً از کار افتاده است. اگر ماشین لباسشویی به سختی کار می کند، جای تعجبی نیست که گاه به گاه خراب شود و یا عملکرد آن تا به آنجا کاهش یابد که لباس ها را به اندازه کافی تمیز نکند. با این حال، به جای تماس با تکنسین پرهزینه لوازم خانگی، می توانید ماشین لباسشویی تان را خود به تنهایی تعمیر کنید. بسیاری از این تعمیرات تنها به چند ابزار ساده نیاز دارد و توسط هر صاحب خانه ای که دارای مهارت های محدوده تعمیر لوازم خانگی باشد می تواند صورت گیرد.

1. ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند 

 این مورد از رایج ترین عیوب ماشین لباسشویی است: ماشین شروع به کار نمی کند. در این صورت سیم برق پشت ماشین لباسشویی را چک کنید تا از وصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. به علت حرکات شدید دستگاه، مخصوصاً زمانی که بار لباسشویی دارای عدم تعادل است، ممکن است ماشین شروع به حرکت کند و سیم برق از آن جدا شود. ممکن است سیم برق توسط گره کوتاه شده باشد. در این صورت سیم برق را باز کنید تا به آن انعطاف پذیری بیشتری دهید.

 آیا قطع کننده مدار از دستگاه جدا شده است؟ برای تنظیم مجدد قطع کننده مدار به پنل خدمات الکتریکی بروید. قطع کننده مدار را در جای صحیح آن قرار دهید، در جهت خاموش بچرخانید و آنگاه به موقعیت روشن برگردانید.

ممکن است عیب از سوئیچ ماشین لباسشویی با درب از جلو باشد. این قسمت در بخش جلوی درب ماشین لباسشویی قرار دارد و اعلام می کند که درب ماشین به خوبی بسته شده است و اکنون آماده شستشو می باشد. درب ماشین را ببندید و مواظب باشید که این قسمت به طور کامل بسته شود. قسمت بالایی باید با قسمت پایینی جفت شود.

سوئیچ درب ماشین لباسشویی از جلو ممکن است ایراد داشته باشد. می توانید این کار را با تنظیم ماشین روی دکمه On و سپس فشار سوراخ توسط انتهای صاف قلم آزمایش کنید. اگر به درستی کار کند با وجود باز بودن درب، مخزن از آب پر می شود.

2. ماشین لباسشویی لباس ها را به درستی پاک نمی کند

این مشکل یکی از از ناامیدکننده ترین ایرادات ماشین لباسشویی است، زیرا شما تنها بعد از یک دور کامل شستشو متوجه آن می شوید. بعد از اینکه کار شستشو تمام شد، لباس ها را خارج می کنید و متوجه می شوید که لباس هایتان هنوز پر از لکه و کثیفی است.

بیش از حد ظرفیت ماشین به آن لباس اضافه نکنید. ماشین لباسشویی مازاد بار، فضای کافی برای آبکشی و خارج کردن مواد شوینده و لکه ها را ندارد. برای آگاهی از حداکثر ظرفیت ماشین به راهنمای دستی مراجعه کنید.

 از پودر شوینده کمتر استفاده کنید. پودر شوینده بیش از حد می تواند خورده مواد و آشغال را به جای آنکه بیرون بکشد، به لباس برگرداند.

وسایل مربوط به حیوانات خانگی مانند پتو، جای خواب سگ و گربه و اسباب بازی ها را از بقیه لباس ها جدا کنید. بعد از شستن لباس حیوانات، مخزن ماشین را تمیز کنید.

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی در منزل3. ماشین لباسشویی به درستی نمی چرخد

 در این مشکل که یکی از مشکلات رایج ماشین لباسشویی است، مخزن، آب را خارج کرده است اما شروع به چرخیدن نمی کند. چرخش با دور بالا عملی است که آب را از لباس بیرون می کند تا بعد از آن عمل خشک شدن لباس ها شروع شود.

 سعی کنید لباس ها را در مخزن ماشین مجدداً توزیع کنید. زمانی که ماشین لباسشویی از تعادل خارج است، به طور خودکار از عمل باز می ایستد تا آنکه شما لباس ها را مجدداً به حالت تعادل برگردانید. بعد از توزیع مجدد لباس‌ها، درب دستگاه را ببندید. در صورتی که توزیع بار صحیح باشد، دستگاه باید مجدداً شروع به چرخش خودکار کند. باری که شامل مواد پر جذب مانند حوله، ملحفه و لباس های ضخیم مانند شلوار جین و ژاکت باشد، اغلب باعث عدم تعادل ماشین می شود.

سطح تراز ماشین لباسشویی را از روی زمین بررسی کنید. اگر ماشین تراز باشد، شروع به چرخیدن می کند. این عملکرد جهت ایمنی ماشین لباسشویی به آن برنامه ریزی شده است. سطح ماشین لباسشویی را بررسی کنید و آنگاه با تنظیم پایه ها آن را تراز کنید.

تخلیه و شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. ممکن است در داخل شیلنگ تخلیه اجسام کوچکی گیر کرده باشد. پمپ تخلیه را بدون خارج کردن آن بررسی کنید. دست آخر،  شلنگ تخلیه که از عقب ماشین به نقطه تخلیه منتهی می شود، ممکن است مسدود شده باشد.

4. ماشین لباسشویی صدای بلند ایجاد می کند

یکی از عیوب آزار دهنده ماشین لباسشویی زمانی است که دستگاه در زمان کار کردن و یا چرخش سر و صدای ناهنجار مانند ضربه زدن، کوبیدن و یا تپ تپ ایجاد کند. این مشکل را در اسرع وقت حل کنید، زیرا حرکت نادرست ماشین باعث خرابی دستگاه و ایجاد مشکلات جدید می‌شود.

ممکن است یاتاقان مخزن که مستقیم در زیر آبکش قرار دارد تعویض نشده باشد و فرسوده باشد. اگر ماشین صدای ناهنجار  بدهد، نیاز به روغن کاری دارد. ممکن است کمربند محرک و یا قرقره ماشین لباسشویی فرسوده شده باشد. این کار نیاز به کمی تعمیر دارد. شما باید یک بخش مشخص دستگاه را برای رسیدن به موتور از آن جدا کنید. ممکن است قرقره پمپ شکسته، فرسوده و یا ساییده شده باشد. اغلب اوقات کمربند بویی شبیه لاستیک سوخته نیز می دهد.

5. ماشین لباسشویی به درستی کار نمی کند 

 یکی از مشکلات رایج ماشین لباسشویی این است که مخزن ماشین و یا دیگ آن از آب پر شده اما همزن مرکزی به درستی حرکت نمی کند. همزن حرکت عقب و جلوی ماشین است که باعث پاک شدن لباس ها می شود. این عمل توسط یک دستگاه قیفی شکل پلاستیکی به نام همزن اجرا می شود. بر روی همزن کلاچ یا «سگ» قرار دارد که باعث اتصال قسمت بالایی همزن با قسمت پایینی آن می شود. در حالتی که ماشین در حال همزدن است، درب آن را باز کنید. سوئیچ درب را فشار دهید تا در هنگام باز بودن، ماشین متوقف نشود. اگر ماشین صدای عادی همزن بدهد در حالی که همزن حرکت نمی کند، ممکن است کلاچ ها فرسوده یا شکسته شده باشند و نیاز به تعمیر داشته باشند.

ممکن است موتور ماشین تحت تاثیر قطعی برق قرار گیرد و نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. تمامی برندهای ماشین لباسشویی دارای روش تنظیم مجدد مختلفی هستند. برای تنظیم مجدد موتور به راهنمای دستی آن مراجعه کنید. به عنوان مثال، بسیاری از ماشین های لباسشویی جنرال الکتریک از شما می خواهند که دستگاه را از برق جدا کنید و آن را دوباره به برق متصل کنید. سپس در ظرف ۱۲ ثانیه ۶ بار درپوش را بالا و پایین بیاورید و حداقل ۲ اینچ درپوش را بالا آورده تا اتصال مغناطیسی سوئیچ از بین برود.

آموزش عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی6. ماشین لباسشویی از آب پر می شود اما آن را تخلیه نمی کند

 بسیاری از صاحبخانه ها با این تجربه تلخ مواجه می شوند که درب ماشین لباسشویی خود را برداشته و ناگهان در می‌یابند که مخزن ماشین لباسشویی از لباس های شناور به همراه آب خاکستری کثیف پر شده است. اگر درب ماشین لباسشویی را خیلی زود بردارید متوجه می شوید که آب هنوز گرم و یا ولرم است.

 ممکن است پمپ ماشین لباسشویی توسط یک تکه پارچه یا اجسام دیگر مسدود شده باشد. با یک فنجان اندازه گیری آشپزخانه آب را خارج کنید و ماشین را از برق جدا کنید. پیچ پانل اجرایی را جدا کنید. برای دسترسی راحت تر دستگاه را به سمت بالا شیب داده و جلوی دستگاه را روی دو یا چهار آجر قرار دهید. ممکن است شلنگ پمپ دستگاه قابل دیدن باشد و ارزیابی گرفتگی پمپ کار راحتی باشد. در این صورت از یک انبردست استفاده کنید تا به آرامی گرفتگی پمپ را برطرف کنید. از طرف دیگر ممکن است گرفتگی در لوله منتهی به پمپ قرار داشته باشد. لوله را باز کنید. یک سطل در نزدیکی خود قرار دهید چون ممکن است لوله با آب پر شود. آب را خارج کنید. اگر در شلنگ گرفتگی وجود داشته باشد، معمولا در انتهای شلنگ قرار دارد. گرفتگی را با دست یا انبردست برطرف کنید.

7. لباسشویی  دارای لرزش بیش از حد است

 ماشین لباسشویی در هنگام کار مخصوصاً در دوره چرخش ممکن است به شدت تکان بخورد و یا بلرزد تا جایی که شروع به حرکت کند. این امر  ممکن است به دلیل راندمان بالای دستگاه باشد و نسبت به ماشین هایی که دارای بارگذاری از بالا است چرخش سریع تری داشته باشد.

 ممکن است ماشین شما نیاز به تراز کردن مجدد داشته باشد. سطح تراز دستگاه خود از کناره ها و عقب و جلو ارزیابی کنید. با بالا و پایین بردن پایه های دستگاه، ماشین را به سطح تراز برگردانید. برخلاف خشک کن که دارای 2 پایه قابل تنظیم جلویی است، اکثر ماشین های لباسشویی دارای ۴ پایه قابل تنظیم هستند.

ممکن است تسمه ها شل شده باشد و باعث لرزش شدید دستگاه مخصوصاً در هنگام خشک کردن شود. این وضعیت می تواند خطرناک باشد. تسمه های اتصال را محکم کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

از علل شایع و قابل رفع لرزش ماشین لباسشویی عمدتاً عدم تعادل بار است. اقلام سنگین و بلند را در اطراف همزن اصلی قرار دهید به طوری که در یک طرف جمع نشوند. اقلام بزرگ را به طرف دیگر در کنار اقلام برابر آن قرار دهید. می توانید از پد ضد لرزش نیز استفاده کنید. آزمایش ها نشان داده است که این پد ها دارای ۳ اینچ ضخامت هستند و می توانند صدای لرزش و یا حرکت ماشین لباسشویی را به خوبی بگیرند. این پدها با اینکه چندان ارزان نیستند، اما ارزش این را دارد که. باعث کاهش صدای ماشین لباسشویی در خانه شود.

مقاله ترجمه شده از : thespruce.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس